Zadanie a požiadavky na BIM - EIR a BEP

Zadávali ste, alebo plánujete zadať BIM? Nie je to také jednoduché, ako sa vám môže zdať, pretože BIM model môže mať rôznu podobu, podrobnosť, členenie a kvalitu podľa toho na čo sa bude využívať a ako sa vyhotoví. S tým súvisí jeho výsledná cena, ale aj to či sa bude využívať a či vôbec bude použiteľný.

V zmysle súboru noriem STN EN ISO 19650 by mal Zadávateľ uchádzačom k tendru ako jeden z podkladov poskytnúť aj tzv. EIR (Exchange Information Requirements), alebo po slovensky Požiadavky na výmenu informácií, v ktorých špecifikuje ako požaduje aby bol BIM spracovaný, aké bude obsahovať informácie a pod.

Na základe EIR a ďalších požiadaviek pripravia a odovzdajú jednotliví uchádzači o zákazku svoje cenové ponuky, ktorých prílohou je aj tzv. ponukový BEP (BIM Execution Plan), alebo v slovenčine: Vykonávací plán BIM. V ňom špecifikujú, akým spôsobom na základe požiadaviek v EIR dodajú Zadávateľovi BIM modely. V prípade úspešného výberu uchádzača je ponukový BEP podkladom k spracovaniu tzv. zmluvného BEP, ktorý sa stane jednou z príloh zmluvy o dielo.

Význam EIR a BEP

Povedať "dodajte mi BIM" je ako povedať "dodajte mi auto"

Toto prirovnanie je len ilustračné a chceme ním povedať to, že bez presných požiadaviek na to čo si objednávate, môže prísť k nesprávnemu pochopeniu všetkých zúčastnených strán. Pri aute vzniknú otázky: osobné či úžitkové? Koľkomiestne? Aký motor? Aká prevodovka? Aký interiér? a pod. 

Pri BIM vznikajú otázky ako: Aký bude ich účel, resp. na čo ich chcete použiť? Aká bude grafická podrobnosť? Aké informácie budú elementy obsahovať? Akých budú farieb?  V akom softvéri sa bude BIM spracovávať a v akom formáte a kam sa odovzdajú súbory?  atď.

V prípade, že Zadávateľ nešpecifikuje požiadavky na BIM a nepožaduje od uchádzačov BEP, nemôže objektívne vyhodnotiť predložené cenové ponuky. 

Ako si predstavuje výsledok Zadávateľ
Čo si predstavuje dodávateľ, že asi urobí
Čo bez špecifikácie požiadaviek môže dostať Zadávateľ

Bez EIR - Príliš detailný BIM

Zjednodušene môžeme povedať, že čím detailnejšia geometria, viacej informácií a účelov použitia BIM modelov, tým bude vyššia aj cena ich vyhotovenia. Častou chybou zadávateľov začínajúcich s BIM je to, že očakávajú veľmi podrobný geometrický model – hovorovo povedané, do poslednej skrutky a navyše s množstvom informácií. 

Avšak spracovať tak podrobný model je veľmi časovo náročné a môže to byť aj zbytočné a to z viacerých dôvodov. Príliš detailný model s množstvom informácií nemusí nájsť využitie napríklad len kvôli tomu, že iné zúčastnené strany (napr. na stavbe) s ním nevedia pracovať. Inokedy niektorú informáciu využije napríklad len projektant, alebo rozpočtár a už sa nikdy znova nevyužije. V takýchto prípadoch vyjde úsilie, financie a čas na spracovanie takého podrobného informačného modelu stavby na zmar.

Bez EIR - Príliš jednoduchý BIM

Niekedy nastane opačná situácia, klient si BIM neobjedná, alebo nešpecifikuje ako má vyzerať a až po odovzdaní od projektanta si uvedomí, že by ho vedel napríklad využiť pri výstavbe, alebo Facility managemente. 

Avšak projektant túto informáciu nemal a model spracoval len na vlastné zefektívnenie vytvárania výkresov. Napríklad sú vymodelované len stavebné konštrukcie, chýbajú parametre a pod. BIM model je tak pomerne náročné nejako využiť na ďalšie účely: vizualizácie, výkaz výmer, 4D a 5D BIM simulácie výstavby, pre CDE a pod.

V takomto prípade, sa nenaplnil potenciál, ktorý BIM do projektu mohol priniesť. Vina nie je u projektanta (Dodávateľa), ale u Zadávateľa.

Účely využitia BIM

Prvým krokom na riešenie problémov uvedených vyššie a teda aj pri špecifikácii požiadaviek je, aby si klient uvedomil na aké účely chce BIM a aká je ich priorita.

Bude BIM určený len na prípravu kvalitnejšej projektovej dokumentácie vďaka efektívnej koordinácii profesií? Alebo chceme, aby bol aj podkladom pre rozpočet, alebo 4D simuláciu výstavby?

Na každý účel je potrebné BIM spracovať trochu inak a to sa týka jeho geometrickej a aj informačnej podrobnosti.

Proces pri EIR a BEP

Proces spolupráce a povinnosti zúčastnených strán vo fáze prípravy ponuky a a na začiatku fázy dodania v zmysle STN EN ISO 19650 a CEN TR 17439

Zadávateľ
EIR pri poverení
Zadávateľ poverí Hlavného Dodávateľa, aby pripravil ponuku. Súčasťou zadania (poverenia) by malo byť EIR.
Z
Zadávateľ
Hlavný Dodávateľ a SubDodávatelia
Ponukový BEP
Hlavný Dodávateľ (ešte v pozícii uchádzača) po spolupráci so svojimi potenciálnymi subdodávateľmi odovzdá Zadávateľovi cenovú ponuku, ktorej súčasťou je aj ponukový BEP spracovaný v zmysle EIR
HD
Hlavný Dodávateľ a SubDodávatelia
Zadávateľ
Výber Hlavného Dodávateľa
Zadávateľ v tendri vyberie Hlavného Dodávateľa a spoločne začnú pripravovať vzájomnú zmluvu o dielo
Z
Zadávateľ
Hlavný Dodávateľ a Zadávateľ
Zmluvný BEP
Hlavný Dodávateľ spracuje BEP, ktorý následne odovzdá na pripomienkovanie a schvaľovanie Zadávateľovi. Tento proces sa môže niekoľkokrát zopakovať, až pokým Zadávateľ BEP neschváli a nestane sa súčasťou Zmluvy o dielo
HD
Hlavný Dodávateľ a Zadávateľ
Hlavný Dodávateľ a SubDodávatelia
Začiatok prác
Po podpise zmluvy o dielo začína Hlavný Dodávateľ s dodaním požiadaviek a poveruje aj ostatných Dodávateľov kaskádovým spôsobom (napr. generálny projektant poveruje profesistov)
HD
Hlavný Dodávateľ a SubDodávatelia

Čo obsahuje EIR?

Exchange Information Requiremnts (EIR) – Požiadavky na výmenu informácii sa skladajú z viacerých čiastkových požiadaviek: 

  • Organisational Information Requirements (OIR) – Požiadavky organizácie na informácie
  • Asset Informnation Requirements (AIR) – Požiadavky na informácie o aktíve
  • Project Information Requirements (PIR) – Požiadavky na projektové informácie
Spoločne tak špecifikujú požiadavky potrebné na spracovanie a dodanie Asset Information model (AIM) – Informačného modelu aktíva a Project Information model (PIM) – Projektového infromačného modelu
 
Áno, pomerne komplikované. Stručnejšie povedané v rámci firmy pravdepodobne už existujú nejaké štandardizované procesy na priečinkovanie, pomenovávanie súborov, prípadne používanie BIM knižníc – požiadavky súvisiace s nimi sú OIR. V rámci konkrétneho projektu, alebo konkrétnej budovy (aktíva) sú zase požiadavky, ktoré sú špecifické len pre konkrétny projekt, alebo konkrétny stavebný objekt – PIR a AIR. 

 V súvislosti s BIM, ide v EIR napríklad o špecifikovanie požiadaviek na:

  • farebnosť (napríklad teplá voda je červená a studená modrá)
  • parametre (informácie, ktoré obsahujú jednotlivé elementy v BIM modeli)
  • geometrická podrobnosť (do akého detailu sa prvok modeluje – stačí napr. WC vymodelovať ako kvádrik?)
  • formáty (v akých formátoch odovzdá Dodávateľ BIM modely, výkresy atď.
  • CDE (kde sa súbory odovzdávajú, ako sa schvaľujú, zverejňujú a pod.) 

Potrebujete spracovať EIR, alebo BEP?

Ak ste Zadávateľ, nemáte v tíme špecialistu na BIM, alebo je pre vás BIM zatiaľ neznámou, obráťte sa na nás a my vám spracujeme požiadavky (EIR), ktoré budú férové a realizovateľné pre vašich dodávateľov a zároveň na základe nich dostanete BIM modely, ktoré budú pre vás praktické a využiteľné.

Ak ste Hlavný Dodávateľ, alebo sub-Dodávateľ a na základe EIR máte spracovať ponukový BIM Execution Plan, neváhajte a oslovte nás a my vám s tým radi pomôžeme, aby ste v tendri boli úspešní a zároveň v projekte boli efektívni.

V EIR sa často nachádzajú prehnané požiadavky, ktoré Zadávateľ ani nevyužije. Pri príprave BEP by sa na ne malo upozorniť a navrhnúť alternatívy.

Prečo nám môžete pri spracovaní EIR a BEP dôverovať?

Ing. Pavol Mayer, PhD. je držiteľom certifikátu „Professional Certification Foundation“ od buildingSMART International. 

Okrem toho je spoluautorom publikácie od BIM asociácie Slovensko: EIR – Exchange Information Requirements – Požiadavky na výmenu informácií.

Bol aj koordinátorom pracovnej skupiny, ktorá odporúčané EIR spracovávala.

Okrem toho bol autorom, alebo spoluautorom EIR, alebo BEP pre verejných, ale aj súkromných Zadávateľov, napr.: BVS a.s., DPB, a.s., Bratislavský samosprávny kraj a iných.