Digitalizácia stavieb
Vlastníte stavebný objekt, alebo celý areál, ktorý spravujete, alebo sa ho chystáte renovovať, alebo rekonštruovať? Väčšina klientov ma od takýchto nehnuteľností maximálne staré realizačné výkresy, ktoré často ani nezodpovedajú reálne zhotoveným konštrukciám a TZB rozvodom. My vám vieme takéto stavebné objekty zdigitalizovať a odovzdať vo vami preferovanej forme, ktorú využijete pri denných činnostiach súvisiacich s údržbou, alebo ako podklad pre projektanta, či stavebné úpravy.


Ako digitalizujeme?
Pri digitalizácii stavieb využívame rôzne technológie na zbieranie dát a zameriavanie, ktoré potom môžu byť použité na vytváranie rôznych výstupov – napr. BIM modelov, alebo 360° virtuálnych prehliadok mračien bodov (pointcloudov), alebo fotografií.
To či sa rozhodneme na zber dát použiť laserový skener, dron, fotoaparát, alebo pôvodné výkresy záleží od typu, veľkosti a zložitosti objektu, ale aj klientových preferenciách, ktoré vychádzajú z toho, na čo nazbierané údaje, BIM model, alebo iný výstup bude chcieť použiť.
Nie vždy je potrebné použiť rôzne a aj drahé technológie a zhotovovať BIM model, naopak inokedy je nevyhnutné využiť všetky dostupné a použiteľné technológie a aj klasické fyzické meranie a vo výsledku je klient obmedzený len na využitie určitých softvérov. Preto ku každej zákazke a klientovi pristupujeme individuálne a snažíme sa mu pripraviť riešenie na mieru – v postupoch a aj vo výsledku, ktorý bude on sám využívať.

Laserové skenovanie
Pri historických, rozsiahlych, technologicky náročných objektoch, alebo pri tých, ktoré budú podkladom pre projektanta využívame terestrické laserové skenovanie a skenovanie LiDAR-om. Ide o technológie, pri ktorých zber údajov je pomerne rýchly a výsledok, tzv. mračno bodov (angl. pointcloud), je veľmi presné (v závislosti od vybranej technológie od niekoľkých cm po niekoľko mm).
Pointcloud po spracovaní následne využívame pri BIM modelovaní, a BIM koordinácii. Jeho veľkou výhodou je presnosť a teda nie je potreba opätovne navštevovať riešené stavebné objekty a konštrukcie. Pri komplikovaných modeláciách je vhodné ho dopĺňať ďalšími technológiami ako napr. fotogrametria, 360° foto snímkovanie, klasické zameriavanie a fotografovanie.


360° fotografie
Praktickou, efektívnou a užívateľsky jednoduchou technológiou, ktorú využívame pri digitalizácii stavieb a následnej modelácii v BIM je aj vytváranie 360° fotografií a virtuálnych prehliadok. Táto technológia je vhodná ako doplnková pre laserové skenovanie, v prípade, že existuje kvalitná projektová dokumentácia existujúceho stavu, alebo pri jednoduchších stavbách. Dnešné softvéry umožňujú v týchto virtuálnych prehliadkach merať, alebo dokonca pripájať rôzne linky a súbory.


Drony
Pri digitalizácii historických objektov, veľkých areálov, ale aj ťažko dostupných miest je nevyhnutné použitie dronov, s ktorými je možné vytvárať klasickú foto a video dokumentáciu, ale aj ich použiť ako súčasť iných technológii: fotogrametrie, LiDAR-u, 360° snímkovania a pod.
Máme vlastné drony a aj certifikovaného pilota dronov, takže tieto podklady si vieme zabezpečiť veľmi rýchlo.

Prečo digitalizovať?
Myslíme si, že v súčasnosti by sa mali všetky nové stavby projektovať v BIM, pretože to ma nespočetne veľa výhod pre všetky zúčastnené strany. To isté však platí pre existujúce stavby, kde vďaka BIM a ďalším technológiám získame digitálnu reprezentáciu stavby, ktorú vieme využiť pri renováciách, obnove pamiatok, ale aj facility managemente.
Renovácia a rekonštrukcia
Chystáte sa v blízkej budúcnosti renovovať, alebo rekonštruovať, alebo ste architekt a pracujete na takomto projekte? V tom prípade je vhodné spracovať BIM model existujúceho stavu. Ak aj máte k stavbe výkresy, je veľmi pravdepodobné, že stavba sa realizovala inak, počas jej životnosti nastali rôzne prerábky, ktoré nie sú zaznamenané na výkresoch a pod.
Pri spracovaní výkresovej dokumentácie búracích prác, výpočte kubatúr búrania, ale aj ako podklad pre návrh nového stavu určite pomôže mračno bodov, 360° snímky a aj BIM model, z ktorého ľahko spracujete potrebné výkresy, výkazy a aj nový model.
My vám jednotlivé podklady aj model spracujeme a vy sa môžete sústrediť na projektovanie a navrhovanie.

Správa a údržba
Vykonávajte Facility Management vo vašom aktíve efektívnejšie a hlavne digitálne! BIM model je jedným z hlavných pilierov digitalizácie procesov pri správe a údržbe a jeho vytvorenie by malo byť jedným z prvých krokov pri vytváraní digitálnej databázy vašej budovy.
Prečo? Pretože BIM model bude slúžiť ako jeden zo zdrojov informácii o výkresoch, materiáloch, kubatúrach a množstve ďalších informácii. Môžete ku nemu pripojiť množstvo ďalších dokumentov a tak vytvárate databázu, ktorá má okrem 3D geometrie k sebe pripojené ďalšie dáta – napr. PDF scany o revíziách kotlov, hasiacich prístrojov a pod.
Navyše BIM model môžete prepojiť s ďalšími softvérmi na správu, smart senzory, dátovu analytiku a pod. Ak je teda vašim cieľom vytvorenie modernej smart budovy, alebo digitálnej dvojičky, alebo jednoducho nechcete akúkoľvek informáciu zisťovať od údržbára v zaprášenej pivnici, ale pohodlne z appky v mobile, investujte do BIM modelu!

Pamiatky
Zdôvodňovať význam digitalizácie historických pamiatok snáď ani nie je potrebné. Predstavte si ale, že by digitalizované neboli a zasiahla by ich nejaká katastrofa, ako napríklad požiar Notre Dame v Paríži. Aj vďaka pointcloudu bude však Notre Dame možné znova obnoviť do pôvodnej podoby.
Význam digitalizácie je však aj pri iných druhoch pamiatok: hradoch, múzeách, divadlách, ale aj bežných domoch. Okrem využitia na pamiatkové, inžinierske, alebo správcovské činnosti sa dajú digitálne výstupy spomínaných technológii využiť aj ako jeden z podkladov pri tvorbe filmov, hier a vizualizácií.

Moderný archív a databáza
Mať v dnešnej dobe dokumenty o stavbe len v papierovej forme v archíve je nielen riskantné, ale aj pomerne zaostalé. Majte všetky dokumenty na dosah pár kliknutí vo vašom PC a navyše prepojené s BIM modelom!


Efektivita a poriadok
Vďaka digitalizácii získate kvalitné a organizované podklady o vašom aktíve, ktoré viete veľmi rýchlo využiť ako zdroj informácií pre vás, pre projektanta, alebo pre kohokoľvek iného.
Ak sa vás niekto spýta aký rozmer má potrubie, alebo stena v konkrétnej miestnosti, alebo koľko máte v budove hasiacich prístrojov, už nemusíte utekať na miesto, premeriavať a počítať, ale jednoducho otvoríte BIM model a odpoveď zistíte za pár minút.
Prečítajte si viac o BIM, CDE a ich využití vo Facility management.
Smart budova a IoT
BIM model môže slúžiť ako podklad pre zobrazovanie dát z rôznych senzorov nachádzajúcich sa v budove. Predstavte si, že meeting v niektorej zasadačke v budove si viete zabookovať cez 3D model a navyše si v nej naplánujete konkrétnu teplotu, vlhkosť a tienenie.
Vlastníte priemyselný objekt so špeciálnou technológiou? Dáta z jednotlivých zariadení, napr. tlak, výkon, teplotu by ste videli v prehľadnom modeli vo svojom mobile. Využite BIM model ako centrum internetu vecí a smart zariadení vašeho objektu.


Prečo digitalizovať s nami?
- Vlastná technika a know-how
- Odborní partneri v našom tíme
- Viaceré referencie