CDE management
Common Data Environment (CDE), alebo spoločné dátové prostredie je názov platforiem, ktoré sú založené na princípoch BIM, cloud a Data Management Systémoch (DMS). Slúžia ako jeden centrálny zdroj pre dokumenty, výkresy, modely a komunikáciu všetkých zúčastnených strán projektu. Cieľom CDE je eliminovať neprehľadnú a chaotickú e-mailovú komunikáciu, telefonáty, zdieľanie súborov cez rôzne aplikácie a priniesť tak do projektov vyššiu prehľadnosť, efektivitu a transparentnosť, čím sa dá predísť množstvu chýb a problémov.
Medzi základnú funkcionalitu patrí napríklad to, že ich môžete používať na akomkoľvek zariadení, prehliadať 3D BIM modely, 2D výkresy a ďalšie súbory a riadiť prístupové práva a workflow jednotlivých užívateľov.
Počet ich funkcií sa neustále zvyšuje a rozlišujú sa podľa toho, v ktorej fáze životného cyklu stavby ich využívate, ide najmä o fázy projektovania, výstavby a facility managementu, ale môžete v nich riadiť aj výberové konania, kolaudáciu, alebo reklamácie a odovzdávanie bytov ich novým majiteľom.
Na to aby CDE platformy spoľahlivo fungovali, je potrebné ich dobre a jednoducho nastaviť tak, aby koncový užívateľ nemal problém nahrať súbory, vytvoriť pripomienku, alebo pracovať s prehliadačom 3D modelov. To nie je jednoduché, pretože v prípade nefunkčnosti aplikácie napríklad na stavbe sa implementácia BIM a CDE môže spomaliť, alebo úplne zastaviť. Na vine pritom nebude aplikácia, ale jej komplikované nastavenie.
V ktorých fázach viete využiť CDE?
Spravujte odovzdané súbory a pripomienkujte už počas projektovania
Výkresy, ponuky, BOZP, pripomienky, denník a fotky na jednom mieste
3. Odovzdávanie
Klientské zmeny, kolaudácia, technické listy, certifikáty a riešenie reklamačných závad
Facility management Vašich objektov a majetku efektívne, prehľadne a digitálne
CDE vo fáze projektovania
Vo fáze projektovania je veľmi dôležitý dobrý a systematický management súborov a ich jednotlivých verzií. Vytvoriť jednoduchú a prehľadnú priečinkovú štruktúru, systém názvoslovia jednotlivých súborov a najmä jeho dodržiavanie na väčších projektoch, kde je potrebné koordinovať niekoľko tímov je náročná úloha, pri ktorej je ale CDE veľmi vhodnou a dnes už asi aj nevyhnutnou pomôckou.
Bežnou funkciou CDE platforiem, ktoré využije aj projektant je zobrazenie výkresov, ale aj BIM modelov priamo v internetovom prehliadači, tablete, alebo telefóne. Pri prehliadaní si môžete schovať jednotlivé konštrukcie, rezať modelom, alebo nastaviť farebné filtre.


Jednou zo základných vlastností CDE je, že súbory si automaticky vytvárajú verzie, takže nie je potrebné číslo verzie zadávať do názvu – ako napr. _v1.dwg, _v2.ifc, verzia_final.docx, _20240912.pdf a pod. Otvárate teda vždy najaktuálnejší súbor (poslednú verziu), ale samozrejme ostatné verzie máte tiež stále k dispozícii.
Vždy vidíte, kto a kedy nahral, ktorú verziu a v niektorých CDE platformách si viete jednotlivé verzie aj porovnávať.
Samozrejmosťou je manažment toho, kto môže jednotlivé priečinky upravovať, meniť, zakladať, alebo mu naopak bude umožnené súbory len stiahnuť, alebo len zobraziť.
Ďalšou základnou funkcionalitou CDE je vzájomná komunikácia užívateľov rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je napríklad vytváraním poznámok, pripomienok a úloh do výkresov a modelov. Pripomienka príde druhému užívateľovi do mailu, alebo aj ako notifikácia v smartfóne a ten sa k nej môže znova vyjadriť, alebo ju jednoducho vyriešiť.
V zmysle medzinárodnej normy ISO 19650, by malo každé CDE umožňovať priradiť súborom jeden zo stavov: rozpracované (work in progress- WIP), zdieľané (shared), zverejnené (published) a archivované (archive). Toto rozdelenie je veľmi dôležité kvôli tomu, aby v projektových súboroch nenastal chaos, ktorý by mal za následok napríklad to, že na stavbe by začali stavať podľa rozpracovaného neodsúhlaseného výkresu, kvôli tomu, že sa objavil ako najaktuálnejší v spoločnom priečinku.
rozpracované
Work In Progress
Súbory, ku ktorým má prístup len konkrétna osoba, alebo tím – napríklad rozpracované, zatiaľ nedokončené výkresy a modely profesie zdravotechniky.
zdieľané
shared
Súbory, ktoré dodávateľ odovzdal na kontrolu zadávateľovi. V prípade, že súbory sú v poriadku, ich stav sa zmení na publikované, v opačnom prípade sa vrátia dodávateľovi na opravu, alebo prepracovanie.
zverejnené
published
Tieto súbory odsúhlasil zadávateľ a sú tak sprístupnené ďalším účastníkom projektu – napr. dodávateľovi stavby, ktorý podľa nich začne s realizáciou.
CDE na stavbe
Prestaňte sa trápiť so zmoknutými a dotrhanými výkresmi, prestaňte vypisovať stavebný denník ručne, už neriešte ten istý problém s nezodpovednou firmou cez telefón a e-mail po x-tý krát. Začnite svoju stavbu riadiť digitálne a majte všetko v jednej CDE aplikácii na PC, v tablete, mobile, alebo na akomkoľvek zariadení s internetovým pripojením!
Okrem toho si v CDE naplánujte pravidelné kontroly, ku ktorým pripojíte elektronické formuláre, fotografie a vytvoríte úlohy a pripomienky pre jednotlivých subdodávateľov. Toto všetko a ešte omnoho viac funkcií vieme pre vás a vašu stavbu pripraviť my, tak začnite už zajtra!

Výkresy vo vrecku
Tiež vás nebaví neustále vláčenie výkresov po stavbe, ktoré roztrhá vietor, alebo premočí dážď, alebo to že práve ten čo potrebujete zabudnete v kancelárii?
K tomu ich neustále strácanie, hľadanie a pátranie po tom ktorá revízia a verzia je posledná…
V CDE aplikáciách máte všetky aktuálne výkresy a projektovú dokumentáciu vo vrecku vo Vašom mobile, tablete, alebo inom smart zariadení.
Okrem toho sa viete jednoducho prepínať medzi 2D a 3D zobrazením, alebo ho kombinovať.
Výkresy si viete rýchlo prepínať a v 3D pohľade zase jednoducho schovávať konštrukcie, alebo vytvárať rez, či merať.
Nemáte internet? To je na stavbách pomerne časté. Nevadí, pretože výkresy si viete sprístupniť dopredu aj do offline režimu.
Zatiaľ čo rozpracované súbory vidí iba projektant, zdieľané vidí aj investor, alebo projektový manažér a jeho povinnosťou je výkresy vrátiť, alebo odsúhlasiť a zmeniť im stav na publikované. Týmto krokom ich sprístupní všetkým kompetentným a teda aj stavbe.



Neveríte tomu, že tej verzii, ktorú vidíte je aktuálna a naozaj podľa nej môžete stavať? Nemusíte mať obavy, pretože ak sa pri manažmente CDE postupuje v zmysle súboru noriem STN EN ISO 19650, CDE by malo byť nastavené tak, aby sa súbory rozdeľovali do troch stavov: rozpracované, zdieľané a zverejnené.
Pripomienky a úlohy
Už žiadne nespočetné a neprehľadné e-maily, alebo chaotické telefonáty. Spravte fotku, nazvite problém, určite zodpovednú osobu na jej vyriešenie a odošlite.
Jednotlivé pripomienky a úlohy dostane kompetentná osoba e-mailom a aj notifikáciou v aplikácii. Nezabudne na ne ani ona, ani vy, pretože si ich vždy nájde v zozname všetkých úloh, ktoré má spraviť.
Predstavte si situáciu, pri ktorej potrebujete vyriešiť problém priamo na stavbe, voláte kompetentnej osobe a nedovoláte sa, tak si problém v lepšom prípade poznačíte a necháte to na neskôr – keď Vám kompetentná osoba zavolá naspäť. Čo ak si ale problém nezapíšete, alebo vám tá osoba nezavolá naspäť? Pravdepodobne sa na neho zabudne a vy ho tam nájdete pri ďalšej obchôdzke – stále ako nevyriešený.
Začnite so sofistikovaným manažmentom úloh a pripomienok!








Kontrola kvality - KSP
Common Data Environment platformy umožňujú vytvárať kontrolné zoznamy resp. Kontrolné skúšobné plány (KSP). Môže ísť o rôzne otázky týkajúce sa kvality, alebo plnenia požiadaviek. Je ich potrebné vopred nastaviť a pripraviť, aby ich vedel koncový užívateľ v aplikácii ľahko vyplniť, pridať fotografiu, podpis, automatický dátum a pod.



Práve v tom bol v minulosti pri kontrole kvality problém, pretože zoznamy boli na stavbe v papierovej forme, alebo v lepšom prípade vo Worde, alebo Exceli, čo ale zase komplikovalo ich vypĺňanie v teréne. Z týchto dôvodov sa často nevypĺňali vôbec, alebo dodatočne, čím vlastne strácali význam…
Týchto kontrolných zoznamov môže byť počas výstavby desiatky. Napríklad len pri betonárskych procesoch potrebujete kontrolovať debnenie a výstuž pred betonážou, samotnú betonáž a aj následnú starostlivosť o vyhotovenú konštrukciu.
Niektoré CDE majú preto veľmi prepracovaný a sofistikovaný spôsob plánovania kontrolných a skúšobných plánov. Je v ňom možné určiť počet kontrol pre jednotlivé stavebné zábery (napríklad 1 kontrola v každej miestnosti/byte/sekcii), alebo jednotlivé konštrukcie a elementy (napríklad samostatná kontrola pre každé okno).
K jednotlivým plánom sa následne pripojí elektronický kontrolný zoznam (kontrolný skúšobný plán).


V procese výstavby je potom veľmi jednoduché dodržiavať vypĺňanie a kontrolovať ho, pretože jednotlivé naplánované kontroly vidíte nielen v prehľadovej matici, ale aj na jednotlivých výkresoch, kde sú farebne odlíšené naplánované a už hotové kontroly. Navyše, v prípade nesplnenia požiadaviek ktorejkoľvek kontrolnej otázky je možné k nej vyhotoviť fotografiu, alebo delegovať ako úlohu na konkrétnu firmu, alebo človeka. Na konci stavby je možné všetky formuláre a kontrolné skúšobné plány vyexportovať aj s fotografiami do PDF.









Prehľad
Všetky nové súbory, úlohy a problémy máte v zdieľaných dátových prostrediach (CDE) zobrazené vo farebných a užívateľsky jednoduchých prehľadoch – tzv. dashboardoch.
Jednotlivé pripomienky a ďalšie informácie si môžete detailne prezerať, filtrovať napríklad podľa autora, alebo mena priradenej firmy, ktorá je zodpovedná za riešenie.

Stavebný denník
Elektronický stavebný denník je dnes už nevyhnutnosťou moderného managementu výstavby.
Viaceré CDE sa snažia ponúkať túto funkcionalitu priamo v ich aplikácii. Tým, že máte všetko sústredené na jednej platforme zjednodušíte proces najmä ľuďom, od ktorých očakávate jej používanie a napĺňanie informácii.
V hektickom prostredí na stavbe je predsa oveľa jednoduchšie používať jednu aplikáciu ako päť rôznych a napríklad fotky určitého problému nahrávať do každej z nich.
Aplikácie automaticky preberajú informácie o počasí, zápisy viete duplikovať a kopírovať. Navyše firmy, ktoré už máte nahodené v CDE, je možné pridávať aj do zápisov v denníku, takže nie je potrebné ich znova vytvárať, ako by to bolo v prípade ďalšej samostatnej appky.
BOZP
Vďaka rýchlemu vytváraniu pripomienok a fotografií je v CDE systémoch efektívne a jednoduché manažovať nedostatky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (BOZP) na stavenisku.
V prípade zistenia nedostatku – napríklad chýbajúce zábradlie je možne ihneď vyhotoviť “ticket”, alebo úlohu na základe, ktorej je kompetentná osoba povinná nedostatok, alebo chybu odstrániť.
Takýto systém nenahrádza, ale dopĺňa a vylepšuje tradičný manažment BOZP na stavbe.
Vďaka nemu viete vyhodnocovať počet nedostatkov, ich pôvodcov, trvanie riešenia a splnenia a aj lokalitu.





Klasické a 360° fotografie
Vďaka CDE platformám už nie je potrebné komplikované prenášanie fotiek do PC a ich následné zdieľanie cez mail, USB, alebo v lepšom prípade cez cloud.
Odfoťte fotografie zo stavby priamo cez CDE aplikáciu a okamžite ich zdieľajte ostatným kolegom.
Navyše, niektoré CDE umožňujú pravidelne vytvárať 360° fotografie z rovnakého miesta. Tie si potom môžete z daného miesta prezerať a porovnávať proces výstavby podľa dátumov, alebo porovnávať s BIM modelom.


CDE pre Facility management
Podobné funkcionality, ako pri projektovaní a výstavbe, nájdete v CDE platformách určených pre Facility management (FM). Pri správe a údržbe aktíva potrebujete mať prístup k 3D BIM modelu, 2D výkresom, ale najmä k rôznym technickým listom, faktúram, zápisom z revízií a pod.
Predstavte si, že sa vo vašej budove objaví napríklad vlhký strop – znak možnej poruchy vodovodu, alebo kanalizácie. Odkryjete dané miesto a zistíte, že voda sa tam síce ukázala, ale pôvod problému je na úplne inom mieste. V tradičnej situácii musíte ísť do archívu a vo výkresoch začať študovať, čo a kde sa mohlo pokaziť. Následne musíte daný výrobok objednať a naplánovať všetky procesy s opravou. Celý proces môže trvať niekoľko dní, alebo aj týždňov.
A teraz si predstavte, že vďaka CDE aplikácii, by ste so vo vašom mobile zobrazili 3D model stavby, technické listy jednotlivých výrobkov a našli by ste tam aj kontakt na výrobcu, obchod, servis, alebo konkrétneho revízneho technika. Ten istý problém by ste vďaka BIM a CDE vyriešili podstatne rýchlejšie.

Spravujete viaceré budovy, alebo desiatky pobočiek? Dajte správcom, alebo zamestnancom možnosť zaznamenávať poruchy a problémy pomocou ich smartfónov a problém riešte centrálne.
Na prehľadnom dashboarde len sledujte úlohy a problémy z jednotlivých pobočiek a delegujte ich riešenie prostredníctvom vašich partnerských subdodávateľov.
Ako Vám vieme pomôcť s CDE my?
Výber CDE
CDE nie je len jeden konkrétny softvér, takže Vám vieme pomôcť už pri výbere niektorého z nich, pretože neexistuje univerzálne riešenie a v jednotlivých prípadoch môže každému vyhovovať iný softvér, ktorých je niekoľko a navyše ponúkajú aj rôzne moduly a rozšírenia.
Taktiež poznáme ich výhody a nevýhody – napríklad, ktorý zvykne mať technické problémy, kto aktualizuje a vyvíja rýchlo a kto má dobrú podporu v prípade problémov.
Nastavenie
Ďalej Vám vieme pomôcť s úvodným nastavením, tak aby ste mohli so stavbou čo najskôr začať. Nastavenie v CDE nie je vôbec jednoduché pre začiatočníkov a aj vo firmách, kde už CDE nejaký čas využívajú, tak do administrátorského prostredia môže vstupovať len pár naozaj skúsených CDE a BIM manažérov. Taktiež vytváranie kontrolných skúšobných plánov, workflow, priečinkovej štruktúry atď, nie sú úlohy na pár hodín či dní, pokiaľ to robíte prvý krát. My Vám však projekt pripravíme v priebehu pár dní.
Spravovanie
Nemáte vo firme BIM manažéra, ktorý by riadil CDE na projekte? S činnosťami spojenými s nastavovaním a úpravami spoločného dátového prostredia nie je vhodné zaťažovať stavbyvedúceho, alebo majstrov, pretože tí majú dosť iných povinností. My Vám s riadením Vášho CDE radi pomôžeme, vytvoríme potrebné kontrolné zoznamy, pridáme nové firmy a ľudí do projektu, upraceme neporiadok v priečinkoch a pod.
Support
Neviete si dať rady s nejakou funkcionalitou – napríklad Vám nefunguje odosielanie pripomienok, konkrétnej firme, alebo sa vám niečo nezobrazuje a kolegom áno? Chodia notifikácie na e-mail príliš často? Obráťte sa na nás a my vám pomôžeme a nastavenie vhodne upravíme, tak aby všetko fungovalo ako potrebujete.
360° foto a iné dáta do projektu
Nestíhate vytvárať pravidelné fotografie z priebehu výstavby, alebo by ste boli radšej, aby to robil niekto nestranný? V portfóliu našich služieb ponúkame aj pravidelné fotenie stavby 360° kamerami, dronmi, ale aj klasickými fotoaparátmi. V CDE tak viete mať galérie z jednotlivých miestností v rôznych dátumoch a tým dosiahnete dokonalú pasportizáciu výstavby. Potrebujete väčšiu presnosť? V tom prípade vieme zabezpečiť pravidelné terestrické laserové skenovanie a jednotlivé mračná bodov si viete pozerať vo vašom CDE.
Podľa dohody vieme zabezpečiť napĺňanie aj iných informácii o priebehu výstavby.