BIM koordinácia
Informačné modelovanie stavieb nie je iba o vytváraní BIM modelov. Na to, aby mohli byť modely vytvárané podľa požiadaviek je dôležité mať pred začiatkom projektu spracované dokumenty ako sú EIR a BEP. Počas spracovávania a po odovzdaní BIM je však veľmi dôležité skontrolovať, či sa BIM vyhotovuje v zmysle požiadaviek a BEP, alebo je nutné ho dorobiť, alebo opraviť. Tento proces kontrol a pripomienok súvisiacich s BIM sa nazýva BIM koordinácia.
Čo kontroluje BIM koordinátor?
BIM model sa skladá z jednotlivých elementov, ako sú steny, okná, dvere a ďalšie prvky. Každý z nich má špecifikované to ako má vyzerať geometricky, ale aj to aké má obsahovať informácie. Týchto prvkov je v modeloch desiatky a tisíce a často ich vytvára celý tím architektov, projektantov a inžinierov a tak sa ľahko stane, že aj napriek kvalitne spracovanému BEP, sa v takomto tíme vyskytnú chyby v názvosloví, farbách, parametroch, alebo sa jednoducho vytvoria duplikáty, ktoré si modelár na prvý pohľad nevšimne.
Proces BIM koordinácie obnáša celý rad rôznych kontrol a napriek automatizácii mnohých procesov si na to, aby bola efektívna, vyžaduje aj množstvo skúseností, ktoré sa získavajú roky na rôznych projektoch, pokusoch, omyloch a poučeniach. Tu uvádzame niektoré z kontrol.
Kontrola geometrie
Pri kontrole geometrie sa kontrolujú viaceré požiadavky na modelovanie konkrétnych elementov. Medzi prvé kontroly patrí to, či sú konštrukcie vymodelované tak, ako sa bude stavať, alebo nie. Napríklad môže ísť o kontrolu toho, či sú steny vertikálne rozdelené po podlažiach doskou, alebo prechádzajú všetkými poschodiami ako jedna stena a s doskami sú v kolízii.
Ďalej sa kontroluje napríklad dohodnutá podrobnosť – mal by byť stĺp vymodelovaný podrobnejšie, alebo stačí tak ako je. Sú vymodelované jednotlivé vrstvy podláh, striech atď.? Ďalšou kontrolou sú napríklad farby elementov a konštrukcií a pod v zmysle BEP.



Kontrola parametrov
Parametre, atribúty, alebo informácie – sú dôležitou súčasťou BIM. Ak sa nepoužívajú, alebo ich niekto používa nesprávne, BIM model nie je možné použiť na filtrovanie, vykazovanie výmer, automatizáciu detekcie kolízií a pod. Jednoducho parametre obohacujú databázu, ktorou BIM model je o dôležité informácie vďaka ktorým s touto databázou vieme lepšie a presnejšie pracovať.
Pri tejto kontrole teda BIM koordinátor kontroluje, či sú jednotlivé konštrukcie a elementy správne nazvané a či majú vyplnené aj ďalšie podrobnosti. Napríklad na to, aby ste vedeli vykázať, alebo zobraziť všetky steny, ktoré sú zo železobetónu triedy C30/37 a navyše sú pohľadové, musíte mať pri stenách minimálne tieto parametre: správny názov, materiál, triedu betónu a pohľadovosť. A to je malá časť z celého množstva informácií, ktoré sa v projekte obvykle nachádzajú.
- Číslo SO
- Materiál
- Rozmer
- Tepelný odpor
- Podlažie
Detekcia kolízií a duplikátov
Na stavbe sa za finančne náročné považuje dodatočné vytváranie otvorov v železobetóne, alebo meškanie, kvôli prestojom a prerábkam spôsobených zlou koordináciou v projektovej fáze. Odporúčame zainvestovať do BIM modelov všetkých profesií, pretože potom je koordinácia efektívnejšia a výsledný návrh omnoho kvalitnejší, čím sa redukuje počet spomínaných chýb a opráv. Je oveľa jednoduchšie a lacnejšie koordinovať profesie v projektovej fáze, ako hasiť chyby na stavbe.

Na trhu existujú viaceré softvéry, ktoré proces detekcie kolízií a duplikátov zjednodušujú automatizáciou, avšak na správne skoordinovanie je nevyhnutné mať dobre nastavené kontroly a na to aby sa dali dobre nastaviť je nevyhnutné mať správne vyplnené rôzne parametre. Vo výsledku sa teda nejedná o pár kliknutí v softvéri.


Navyše, proces detekcie kolízie je po nastavení pravidiel pomerne automatizovaný a rýchly, avšak, ak sa pravidlá kontrol nastavia príliš jednoducho, alebo neodborne, vo výsledku uvidíte x-tisíc kolízií, ktoré má nejako vyriešiť projektant. Ak mu pošlete zoznam týchto tisíciek problémov, veľmi mu s tým nepomôžete.
Z tohto dôvodu je dôležitejšie ako samotná kontrola to, akým systémom jednotlivé kolízie a iné chyby rozdistribuujete k jednotlivým projektantom statiky, ZTI, vzduchotechniky, požiarnej ochrany, stavebných konštrukcií atď. Na toto má naša spoločnosť viacero druhov workflow, s ktorými vám vie pomôcť a proces nastaviť tak, aby zodpovedný projektant priamo vo svojom projekčnom BIM softvéri problematické miesto rýchlo zobrazil a opravil.
Ostatné kontroly
Ku koordinácii patria rôzne ďalšie kontroly ako napríklad kontrola súradníc a pozície čiastkových BIM modelov v rámci federatívneho BIM modelu, ale aj kontroly súvisiace s exportom modelov do vybraného Common Data Environment (CDE) systému.
Jednoducho proces BIM koordinácie obnáša množstvo čiastkových a odborných kontrol a často aj schopnosť ovládať rôzne softvéry, preto je lepšie nechať tento proces na špecialistov.
Prečo je BIM koordinácia dôležitá?
BIM koordinácia prináša projektantom, architektom, investorom, stavebným firmám a projektu celkovo mnoho výhod, ktoré nemusia byť hneď viditeľné a vyčísliteľné, ale keby sa porovnali projekty realizované s ňou a bez nej, výsledok by bol jednoznačne v prospech projektov, kde sú skoordinované BIM modely.
Otvory v nosných konštrukciách
Napríklad vďaka detekcii kolízií vieme presne lokalizovať otvory pre potrubné rozvody v nosných konštrukciách a nezabudnúť na ne v projektovej dokumentácii, ale najmä na stavbe. Dodatočne vytváranie otvorov do železobetónu je veľmi nákladné.

Koordinácia profesií
Vďaka 3D BIM modelom a detekcii kolízií vieme už v projektovej fáze lepšie plánovať hlavné trasy a rozvody vzduchotechniky, vodovodu, kanalizácie, elektroinštalácií, ústredného vykurovania, plynovodov, samočinných hasiacich zariadení a ďalších profesií a dosiahnuť to, aby projekt prichádzal na stavbu v stave, ktorý je realizovateľný.
V prípade, že na stavbe sa nachádza len 2D dokumentácia, kde sú rozvody reprezentované len čiarami a ich poloha je schématická, resp. nejednoznačná, remeselníci musia riešiť množstvo kolíznych miest priamo pri realizácii, čo vedie k zmene počtu položiek výkazu výmer, nedodržaniu podjazdnej, alebo podchodnej výšky a kvôli tomu k možným prestojom a tiež navýšeniu nákladov.

Presnejší výkaz výmer a rozpočet
Vďaka BIM koordinácii, vyriešeniu kolíznych miest, eliminácii duplikátov a správnym parametrom by sa mal výkaz výmer a prvkov meniť len minimálne a tým pádom by mal byť presnejší aj predpokladaný výpočet nákladov na realizáciu stavby.
Využitie BIM v ďalších fázach
BIM modely, ktoré majú správne vymodelované všetky profesie a obsahujú požadované parametre sú lepším podkladom pre vyhotovenie výkazu výmer, 4D simulácie výstavby, BIM modelov existujúceho stavu a následne aj pre renovácie, rekonštrukcie, prerábky, alebo na využitie v ďalších softvéroch pre Facility Management, alebo CDE.

Investori, ktorí na tomto ušetria vo fáze projektovania, si za to neskôr, keď budú chcieť BIM skutočného stavu na niektorý z menovaných účelov použiť, zaplatia omnoho viacej, pretože proces digitalizácie je oveľa časovo náročnejší a často je veľmi namáhavé, alebo až nemožné dodatočne zistiť kadiaľ vedú zabudované potrubia, koľko ich je a čo sa v nich nachádza.
Efektívnejšia výstavba
Vďaka skoordinovaným BIM modelom, tým pádom spoľahlivej projektovej dokumentácii, presnejším výkazom výmer a identifikácií problémových miest je možná veľmi efektívna príprava výstavby a jej samotný priebeh, pretože nie je nutné robiť toľko rýchlych a mnoho krát provizórnych riešení sposobených práve prekvapeniami vyplývajúcimi zo zlej koordinácie. Tie často nakoniec vyústia do reklamácií a celkovej zníženej kvality celej stavby.
Žiadne parametre, alebo tie nesprávne vyplnené zase komplikujú filtrovanie, skrývanie, vykazovanie a aj prácu v CDE systémoch. Čas prípravárov a manažmentu výstavby, ktorý vďaka kvalitnými BIM modelom ušetria je veľmi náročné, alebo nemožné vypočítať. Pri troche uvažovania je však logické, že kvalitnejší BIM model nemože súčasné procesy bez BIM na stavbe zhoršiť, ale iba zlepšiť.

Eliminácia chýb
Výsledkom BIM koordinácie je identifikácia chýb v projekte a aj v BIM modeloch. Ideálne je, ak sa vykonáva pravidelne už od prvotných projektových fáz.
Čím je model prepracovanejší a obsahuje viac elementov, detekcia chýb, ich distribúcia jednotlivým projektantom a aj ich riešenie je podstatne náročnejšie, ako keď sa na niektoré podstatné nedostatky upozorní už v prvotných fázach a ďalej sa v modelácii pokračuje už správnymi postupmi.
Prečo robiť BIM koordináciu s nami?
- Venujeme sa BIM koordinácii od r. 2016
- Využívame moderné softvéry na detekcie kolízií
- Ovládame najaktuálnejšie workflow na distribúciu výsledkov kontrol do Vášho softvéru
- Našli a vyriešili sme už desiatky tisíc kolízií