3D BIM POV a zariadenie staveniska

Projekt organizácie výstavby (POV) je dôležitou súčasťou projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie. My spracovávame POV nielen v 2D, ale aj v 3D BIM, pretože si myslíme, že práve v 3D sa dá najlepšie preukázať realizovateľnosť stavby. K vášmu existujúcemu modelu pridáme vežové a mobilné žeriavy, skladové plochy, bunkovisko a ďalšie objekty zariadenia staveniska.

Ak nemáte model, nevadí, pošlite nám výkresy a my vám jednoduchý model určený pre POV, zariadenie staveniska, alebo dokonca 4D a 5D simulácie výstavby spracujeme. 

Projekt organizácie výstavby

Projekt organizácie výstavby by mal spracovávať projektant vo fáze prípravy dokumentácie pre stavebné povolenie a mal by obsahovať technickú správu, harmonogram výstavby a výkresovú časť. Preukazuje sa ním realizovateľnosť konkrétnej stavby v určitej lokalite s určitými podmienkami v navrhovanom trvaní a s navrhovanými technológiami výstavby, stavebnými mechanizmami, pomôckami a obmedzeniami (napríklad zabratie verejnej plochy vežovým žeriavom, lešením, alebo výjazdom zo stavby).

V praxi sa často zamieňajú a rôzne chápu pojmy „projekt organizácie výstavby“ a „projekt zariadenia staveniska“. Ako bolo vyššie spomenuté, POV sa spracováva ako súčasť dokumentácie pre stavebné povolenie a teda nerieši výstavbu do takej veľkej podrobnosti, ako ju rieši realizátor, ktorý si pre svoje potreby vyhotovuje projekt zariadenia staveniska. To kedy, akou technológiou a akými mechanizmami sa bude stavba realizovať a ako bude vyzerať logistika, rozvrhnutie a organizácia staveniska je do veľkej miery závislé od toho v akom ročnom období sa vydá stavebné povolenie a samozrejme od konkrétneho realizátora.

Nakoľko organizácia výstavby nie je hlavnou špecializáciou projektantov, našim klientom ponúkame spracovanie POV v 2D aj v BIM, pretože v tíme máme absolventov odboru technológie a manažérstvo stavieb, ktorí majú navyše aj praktické skúsenosti z výstavby a tiež so spracovaním 4D a 5D simulácií výstavby.

Zariadenie staveniska

Projekt, alebo plán zariadenia staveniska je oveľa podrobnejší ako POV. Mal by sa riešiť vo viacerých etapách výstavby (napr. zemné procesy a zakladanie, hrubá stavba a dokončovacie procesy), pretože obzvlášť pri väčších stavbách, môžu byť tieto etapy od seba veľmi odlišné v rozmiestnení, logistike, nasadení mechanizmov, v zabratí plôch na skladovanie, bunkovisko a pomocné konštrukcie a pod.

Ďalším rozdielom oproti POV je podrobnejší návrh staveniskových prípojok a rozvodov kanalizácie, vodovodu a elektrickej energie, ale aj skladových plôch, drobnejších mechanizmov, BOZP prvkov a pod. 

Zariadenie staveniska by mal spracovať hlavný dodávateľ stavby (realizátor), pretože on vie akým spôsobom chce postupovať, organizovať výstavbu a logistiku, aké mechanizmy má a bude mať k dispozícii (napr. konkrétny typ žeriava).

Našim klientom ponúkame pomoc s návrhom zariadenia staveniska, spracovanie ich návrhu do BIM a tiež spracovanie viacerých BIM modelov zariadenia staveniska do 4D a 5D BIM simulácii výstavby.

Mechanizmy

Do BIM modelu zariadenia staveniska pridáme navrhované vežové a mobilné žeriavy, domiešavače, mobilné a stacionárne čerpadlá, kamióny, dodávky, zdvíhacie plošiny, rýpadlá, nakladače a iné stroje určené na výkopy a zemné procesy. Ich návrh je dôležitý najmä z logistických a organizačných dôvodov – napr. dosahy žeriavov, organizácia vykladania kamiónov, betonáže s mobilnými čerpadlami, domiešavačmi a pod.

Lešenia, debnenia a plošiny

Lešenie je dôležitou súčasťou projektu Zariadenia staveniska, pretože svojou polohou a etapizáciou môže obmedziť staveniskovú komunikáciu, skladové plochy, alebo iné časti staveniska a jeho organizáciu. Taktiež môže mať vplyv na pohyb mechanizmov a ľudí a tým významne ovplyvňuje aj BOZP.

V prípade komplikovanejších konštrukcií železobetónových stien, alebo stropov je vhodné BIM model doplniť aj o prvky debnenia. Toto je samozrejme možné realizovať v rôznej podrobnosti a etapách výstavby podľa potrieb realizačnej firmy.

Bunkovisko, odpad a doplnky

Lešenie je dôležitou súčasťou projektu Zariadenia staveniska, pretože svojou polohou a etapizáciou môže obmedziť staveniskovú komunikáciu, skladové plochy, alebo iné časti staveniska a jeho organizáciu. Taktiež môže mať vplyv na pohyb mechanizmov a ľudí a tým významne ovplyvňuje aj BOZP.

V prípade komplikovanejších konštrukcií železobetónových stien, alebo stropov je vhodné BIM model doplniť aj o prvky debnenia. Toto je samozrejme možné realizovať v rôznej podrobnosti a etapách výstavby podľa potrieb realizačnej firmy.

BOZP

Prvky bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, únikové trasy, rizikové zóny, výstražné tabule a pod. je tiež možné plánovať v BIM. BOZP prvky navyše patria k nezanedbateľným čiastkam v rozpočte stavby a tak je vhodné vedieť ich počet a vidieť či ich nebude nedostatok, alebo budú skutočne využité. Vzhľadom na priebeh výstavby a ich premiestňovanie je najvhodnejšie BOZP plánovať v 4D a 5D BIM simulácii výstavby.

Aké sú výhody POV a ZS v 3D?

Aké sú výhody projektu organizácie výstavby (POV) a zariadenia staveniska (ZS) v 3D BIM?

Žeriavy

Umiestnenie žeriavov a ich vzájomná koordinácia je vďaka 3D návrhu presnejšia, jednoduchšia na pochopenie a tým pádom je takýto návrh efektívnejší, lepší a bezpečnejší.

Terén a okolité objekty

Pri projektovaní POV v 2D si pri svojom návrhu niekedy projektant neuvedomí výškové pomery staveniska – terénu, ale aj stavebných objektov a kvôli tomu navrhne napr. skladové plochy na nevhodnom mieste. My pri našom návrhu spracujeme aj model terénu a okolitých koštrukcií, či prekážok: stavieb, stromov, ciest a pod.

Zemné procesy

Pri návrhu zariadenia staveniska je v prípade potreby možné modelovať aj rôzne etapy výkopových prác a zemných procesov, čím sa podstatne zjednoduší obraz o tom, ako bude stavenisko vyzerať a aké budú jeho obmedzenia počas výkopových prác.

Alternatívy návrhu

Pre našich klientov vieme zorganizovať brainstormingové porady zamerané na prípravu zariadenia staveniska, ktorých sa zúčastnia Vaši stavbyvedúci, prípravári a podľa potreby jednotliví odborníci na výkopy, zakladanie, žeriavy, debnenie a pod. a spoločne vieme hravou formou vytvoriť rôzne rýchle návrhy zariadenia staveniska v 3D a spoločne diskutovať o ich výhodách a nedostatkoch a vybrať tak najlepšie riešenie.

Logistika a skladovanie

1 m2

Návrh staveniskových komunikácií, skladovacích plôch, ale aj iných prvkov je v 3D BIM oveľa prehľadnejší a tak je možné rýchlejšie odhaliť nedostatky a chyby návrhu, ktoré by potom mohli spomaľovať celú výstavbu – napr. nevhodné miesto na vykladanie kamiónov môže spôsobiť chaotickú a nebezpečnú prevádzku, alebo prestoje iných mechanizmov…

Riziká

Celkovo viete lepšie odhadnúť riziká a stavbu naplánovať oveľa precíznejšie, čím predíte rôznym prekvapeniam, zdržaniam, prestojom a technologickým chybám výstavby.

Prečo robiť 3D BIM POV a ZS s nami?