Most

O projekte
Náš klient, generálny zhotoviteľ, nás oslovil s požiadavkou na spracovanie 4D BIM simulácie výstavby s cieľom identifikovať potenciálne riziká a nedostatky harmonogramu stavebných prác, optimalizovať ho a zároveň demonštrovať realizovateľnosť mosta podľa plánu.
Most je navrhnutý ako dvojpylónová zavesená sústava so spriahnutou oceľo-betónovou mostovkou a spriahnutými pylónmi v tvare písmena „H“ siahajúcimi do výšky približne 43 m. Celková šírka mosta je 5 m.

4D simulácia výstavby
Nakoľko projekt k tomuto mostu nebol spracovaný v BIM softvéroch, výkresovú dokumentáciu v 2D sme použili ako podklad na modeláciu zjednodušeného 3D BIM modelu, ktorý bol následne použitý v 4D simulácii výstavby.
Harmonogram výstavby sme upravili a optimalizovali v zmysle požiadaviek klienta a okrajových podmienok, ktoré sú potrebné na vyhotovenie 4D BIM simulácie výstavby.
Zariadenie staveniska. Model, či skutočnosť?
Klientovi sme tiež pripravili vizualizáciu zariadenia staveniska, ktorú sme následne porovnali so skutočnosťou pri návšteve staveniska. Takáto podrobná vizualizácia môže slúžiť na uľahčenie plánovania výstavby, zariadenia staveniska, logistiky výstavby, ale aj na školenie pracovníkov, nakoľko model je možné zobraziť vo virtuálnej realite a vizualizovať v ňom rôzne konštrukcie, situácie, nebezpečenstvá a nedostatky.
Rýchly prelet konštrukciou mosta a zariadením staveniska.
Virtuálna realita
Model staveniska je použiteľný aj vo virtuálnej realite, kde je možné simulovať rôzne situácie, fázy výstavby, varianty a technológie realizácie. Tiež môže byť použitá ako jeden z nástrojov pri školeniach, napr. BOZP, realizácia atypických konštrukcií, montáž debnenia, ovládanie mechanizmov a pod.