Vodojem a čerpacia stanica

Klient:
ACREA
Rok:
2023
BIM:
Digitalizácia; Scan-to-BIM
Počet modelov:
23
Plocha areálu:
51.000 m2
Profesie:
Stavebné konštrukcie a celé TZB

O projekte

Digitalizácia areálu čerpacej stanice a vodojemu formou vytvorenia BIM modelov reprezentujúcich aktuálny existujúci stav nadväzovala na predchádzajúcu digitalizáciu Čistiarne odpadových vôdCiele teda boli podobné:

  • zefektívnenie vyhľadávania dokumentácie v prípade rôznych situácií pri správe: napr. opravy a výmeny zariadení a konštrukcií
  • digitalizácia existujúceho archívu papierovej výkresovej dokumentácie a vytvorenie centra na dopĺňanie tohto archívu o nové dokumenty a dáta (napr. fotografie, mračná bodov, modely, výkresy a pod.). Týmto centrom by mali byť BIM modely.
  • vytvorenie základu pre ďalšie technológie ako napr. real-time dáta zo senzorov, manažment zásob a servisných opráv, Common Data Environment riešenia pre Facility Management a pod.

Spracovanie podkladov a dáta v teréne

Medzi podkladmi na spracovanie BIM modelov boli pôvodné, alebo novšie výkresy existujúceho stavu objektov z rôznych období. Dokumentácia však nebola postačujúca, nakoľko sa vo viacerých prípadoch odlišovala a nekorešpondovala so skutočnosťou.

Aj z tohto dôvodu bol celý areál nasnímaný LiDAR-ovým laserovým skenerom umiestneným na drone a na chodcovi. Vďaka tomuto skenovaniu sa nám podarilo veľmi rýchlo získať veľmi presné mračno bodov, ktoré bolo použité ako hlavný podklad pri modelácii.

Mayer-Investments_Referencie_Cerpacia-stanica_Laser-scan_1 Mayer-Investments_Referencie_Cerpacia-stanica_Laser-scan_2

Na zameriavanie vnútorných priestorov boli zase použité technológie ako Terestrické laserové skenovanie a 360° fotografické snímkovanie, ktoré sú absolútne nevyhnutné pri objektoch s takým veľkým množstvom jedinečných, atypických a špecializovaných potrubí a inštalácií. Obe technológie majú rôzne výhody a vzájomne sa pri modelovaní dopĺňajú.

BIM modelovanie

Nakoľko výkresy sa často líšia od skutočnosti, bolo nevyhnutné ich porovnať so skutočne nameranými a nasnímkovanými dátami z terénu a následne sa rozhodnúť, ktorý podklad sa použije na modeláciu, ktorých konštrukcií a profesií. Kým kamery a skenery zachytia všetko viditeľné v priestore, z výkresov je nevyhnutné zistiť napríklad umiestnenie zabudovaných rozvodov.

Mayer-Investments_Referencie_Cerpacia-stanica_foto Mayer-Investments_Referencie_Cerpacia-stanica_BIM

Podobne ako pri predchádzajúcom projekte Čistiarne odpadových vôd, bol celý areál a jeho stavebné objekty rozdelený do viacerých zón, ktoré sa umiestnili do 23 čiastkových BIM modelov s užívateľsky-jednoduchým názvoslovím, ktoré spoločne vytvárajú federatívny BIM model celého areálu.

Na účely jednoduchej práce s modelom boli k jednotlivým konštrukciám a  elementom pridelené viaceré parametre, na základe ktorých si vedia používatelia veľmi rýchlo filtrovať na základe podlaží, materiálu, technologických vetiev a pod.

Geometrická podrobnosť bola prispôsobená najmä požiadavkám klienta a hlavnému účelu použitia, ktorým bol Facility Management a Asset Management.

Využitie BIM modelov

Facility management

V súčasnosti je možné využiť BIM modely pri riadení a správe areálových stavebných objektov a ich zariadení. Tieto modely predstavujú ich digitálnu reprezentáciu, resp. dvojičku. Navyše sú doplnené o výkresovú dokumentáciu, ktorá je s nimi prepojená, čo veľmi urýchľuje vyhľadávanie potrebných informácií napríklad pri vzniku poruchy.

Je však dôležité zdôrazniť, že pre zachovanie aktuálnosti a presnosti informácií je nevyhnutné pravidelne aktualizovať BIM modely a zaznamenávať čo najviac zmien, ktoré sa vyskytnú. Napríklad aj menšie úpravy a dokumenty pravidelnej údržby. Týmto spôsobom môže BIM model poskytnúť presný a aktuálny prehľad o stave a fungovaní objektu, čo môže výrazne zjednodušiť a zefektívniť jeho správu.

Búracie, renovačné a rekonštrukčné práce

BIM modely poskytujú solídny základ pre projektantov pri príprave dokumentácie renovácie, alebo rekonštrukcie.

Existujúce modely poskytujú projektantom, rozpočtárom, realizačným firmám a vlastníkovi tiež informáciu o tom, koľko akých materiálov a elementov na stavbe v skutočnosti je. Výkaz výmer je možné vytvoriť  pár kliknutiami a môže slúžiť ako jedna z informácií pri kontrole búracích a stavebných prác.

Na rozdiel od využívania len 2D dokumentácie, ktorú musí projektant naštudovať a často prekresliť, môže takto tento krok zefektívniť, alebo úplne vynechať a BIM modely použiť ako podklad pre svoj projekt.

Navyše mu vďaka 3D zobrazeniu všetkých súvisiacich profesií a konštrukcií nevznikne také množstvo otázok ohľadom skutočného vyhotovenia a detailov najmä u zabudovaných konštrukcií, pretože tie už riešil niekto pri digitalizácií.

Využitie v budúcnosti

BIM modely celého komplexu by mohli v budúcnosti poskytnúť platformu pre integráciu nových technológií a softvérov. Mohlo by sa jednať o dáta z rôznych senzorov, ako sú teplota, vlhkosť, hluk, vibrácie atď., ktoré by sa v reálnom čase automaticky prenášali na server a boli by dostupné autorizovaným osobám z ľubovoľného zariadenia, kdekoľvek na svete a ihneď.

Notifikácie z  týchto aplikácii môžu upozorniť vedúcich pracovníkov, napríklad keď dôjde k prekročeniu limitov vibrácii, hluku, alebo keď niekde uniká voda. Po otvorení notifikácie budú schopní zobraziť si problematickú oblasť a senzorové dáta v 3D prehliadači na svojom mobile, tablete a pod., čo im umožní efektívnejšie riešiť vzniknutú situáciu..